Buradasınız : Kurumlar

Türkak Kimdir ?

Türkak Kimdir ? - Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), ürün ve hizmetlerin kalite ve güvenlik kıstaslarına uygunluğunu tescil etmekle görevli kamu kurumudur. 4 Kasım 1999'da 4457 sayılı kanunla kurulmuştur.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), ürün ve hizmetlerin kalite ve güvenlik kıstaslarına uygunluğunu tescil etmekle görevli kamu kurumudur. 4 Kasım 1999'da 4457 sayılı kanunla kurulmuştur.

1999-2011 yılları kadar Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‎'na bağlı olan kurum 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı'na bağlanmıştır.

 

2001 yılında akreditasyon hizmeti vermeye başlamış olan Kurum 2008 yılı itibari ile karşılıklı tanınma anlaşmalarına konu olan tüm akreditasyon alanlarında Avrupa Akreditasyon Birliği ile karşılıklı tanınma anlaşması imzalamış bulunmaktadır. TÜRKAK, Avrupa Akreditasyon Birliğinin (EA),Uluslararası Akreditasyon Forumunun (IAF) ve Uluslararası Laboratuvar Akreditasyonu Birliğinin (ILAC) tam üyesi konumundadır.

 

TÜRKAK kuruluşunca verilmiş bir uygunluk belgesine sahip  ürün veya hizmet, bu ürün veya hizmet için uygulanabilir olan gereklilikleri sağlamakta olduğuna dair güven telkin eder. Bu sistematik sayesinde akreditasyon ticarette teknik engellerin kaldırılmasına katkıda bulunur.

 

Akreditasyon kuruluşları arasındaki güven mekanizması ise akreditasyon kuruluşları tarafından oluşturulmuş olan IAF (Uluslararası Akreditasyon Forumu), ILAC (Uluslararası Laborataur Akreditasyonu Birliği ), EA (Avrupa Akreditasyon Birliği) vb uluslar arası veya bölgesel örgütler ile yapılmakta olan çok taraflı tanınma anlaşmaları ile tesis edilmektedir.