Buradasınız : Kalite Bilgileri

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Nasıl Uygulanır?

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Nasıl Uygulanır? - Başvurunuzu hazırlamaya başlamadan önce standardın bir örneğine gereksinim duyacaksınız. Bunu okumalı ve içeriğini algılamalısınız.

Başvurunuzu hazırlamaya başlamadan önce standardın bir örneğine gereksinim duyacaksınız. Bunu okumalı ve içeriğini algılamalısınız.

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardının Alınması

Başvurunuzu hazırlamaya başlamadan önce standardın bir örneğine gereksinim duyacaksınız. Bunu okumalı ve içeriğini algılamalısınız. Bir kalite yönetim sistemini anlamanıza, uygulamanıza ve belgelenmenize yardımcı olmak üzere dizayn edilmiş birçok kalite yayınları ve yazılım araçları bulunmaktadır.

Stratejinin Belirlenmesi

Üst kurulla iş birliği içerisinde organizasyonel stratejinizi oluşturarak uygulama sürecinize tam anlamıyla başlamanız gerekmektedir. Kalite Yönetim Sisteminin öncelikli mesuliyeti üst kuruldadır, üst kurul sürecin en başından beri olaya dahil olması çok önemlidir.

Kalite El Kitabının Oluşturulması

Kalite el kitabı, kalite yönetim sistemi çerçevesinde işletmek istediğiniz, misyonunuzun genel hatlarını belirleyen büyük bir önem arz eden bir belgedir. Ne için iş yaptığınızın, misyonunuzun ne olduğunun, standardı nasıl tatbik ettiğinizin ve işinizin nasıl yaptığınızın ana hatlarını belirler.

Kalite Yönetim Sistemini Faaliyete Geçirme

Kalite yönetim sistemi uygulamasında esas konu iletişim ve eğitimdir. Uygulama sırasında herkes, prosedürlere göre çalışır ve yaptığı işleri ispatlayan ve gösteren kayıtları tutar.

Ön İnceleme 

Belgeleme hizmeti veren firma tarafından yapılacak bir ön inceleme ve neticelerinin uygulanması süreci, kalite sisteminin uygulanmasında yaklaşık 6 haftalık bir zaman alır. Ön incelemenin nedeni standarda uymayan, uygunsuzluk olabilecek alanları belirlemektir. Bu, belgelendirme incelemesinden önce bu tür uygunsuz alanları düzeltmenize olanak tanır.

Belgelendirme İncelemesi

İnceleme, belgelendirme hizmeti veren firma tarafından yapılacaktır. Bu sırada, belgelendirme hizmeti veren firma, yönetim sisteminizi inceleyerek belgelenme için önerilip önerilemeyeceğinizi tespit edecektir.